Kendi kendinle rekabet et, başarıyı yakala

Kendi kendinle rekabet et, başarıyı yakala

Rekabeti sever misiniz? Rekabet sizi korkutur mu, ateşler mi? Aslında hepimiz içten içe çevremizdeki insanlarla kendimizi kıyaslar, kendimizdeki üstün yanları öne çıkartarak kendimizi daha güçlü, daha güzel, daha başarılı görmek isteriz; en azından bazı özelliklerimizle üstünlük duygusunu yaşayamazsak psikolojik olarak kötü duruma düşeriz. Tavsiyemiz rekabetten kaçmak yerine kendi rekabet alanınızı kendi sevdiğiniz, başaracağınıza inandığınız, zevk alarak yapacağınız iş ve alanlardan seçmeniz. Kendinizi tanıyın ve rekabet etmeden üstün olacağınız alana yönelin. Tabii okul ve dersler, sonra iş hayatı gibi yerine göre rekabetin kaçınılmaz olduğu alanlar da var. Sevdiğiniz alanlara yönelmek ve/veya bulunduğunuz alanı sevmeyi başarabilmek her durumda sizin üstün, tatminkar, mutlu ve başarılı olmanızın yoludur. Bu nedenle gerilmeden başarılı olmak için hem sevdiğiniz işe yönelmek ve yöneldiğiniz işi sevmek, hem de kendi kendinizle rekabet başarı için en iyi yoldur.

Aşağıdaki hikayede de Patron diğer işletmelerle kendi işletmesini karşılaştırmıyor; kendi işletmesinin içinde rekabeti temin ediyor, iç rekabeti başlatıyor:

Ünlü bir iş adamı, bir gün otomobil parçaları üreten fabrikalarından birini denetliyordu, fabrikasından yeterince verim alamadığını düşünüyordu, bunun nedenini ustabaşına sordu:

– Ustabaşı, sen becerikli birisin neden fabrikadan yeterince verim alamıyoruz?
Ustabaşı cevap vermiş:

– Patron, bütün işçilere göz açtırmadım, çok çalıştırdım az çalışırlarsa işten atmakla dahi tehdit ettim. Fakat yeterince verim alamadık.
İş adamı fabrikadaki işçilerden birine sordu:

– Bugün kaç otomobil parçası ürettiniz?
– on iki bin

İş adamı fabrikanın görünen bir yerine büyükçe 12 yazdı ve çıkıp gitti. Gece vardiyasının işçileri geldiklerinde 12 rakamı ne anlama geliyor diye sordular. Gündüz vardiyası işçileri de:

– Patron bugün bize kaç otomobil parçası ürettiğimizi sordu, 12 bin diye cevap verdik, buraya 12 yazdı ve gitti.
Ertesi gün iş adamı tekrar fabrikaya geldi. Yazdığı 12 rakamı silinmiş ve yerine 15 yazılmıştı. Gündüz vardiyası işçileri geldiklerinde 15 yazısını gördüler. Gece vardiyası işçileri daha iyi iş çıkarmıştı.

Gece vardiyası işçilerinden daha üstün olduklarını ispat etmek için büyük bir gayretle çalıştılar ve yere 18 yazdılar. Kısa sürede fabrikanın verimi o civardaki bütün fabrikaları geçti.

Nasıl olduğunu iş adamı şöyle açıkladı:

“Daha verimli olmak için şirket içinde rekabet hissi uyandırılmalıdır. Amaç çalışanları daha çok çalışmaya sevk etmek yerine birbirlerine üstün gelmeye teşvik etmektir. Üstün gelme hissi, insanların ruhunu coşturur. Hayatta başarıyı yakalayan her insanı mutlu eden; başarılı olduğu, üstün geldiğini düşündüğü işi yapmaktır. Çünkü bu başarı ile kendisini ifade etme imkanı bulur, kendisini değerli ve üstün hisseder. Bu sebepledir ki, bir oturuşta yüz tane hamburger yeme, elli bardak içki içme gibi manasız yarışmalar yapılır. İnsanları motive eden; üstün gelmek, değerini göstermek isteğidir. Bu nedenle insanlar üstün geleceklerini düşündükleri, kendi becerilerini ortaya çıkarabilecekleri işler için teşvik edilmelidir.”

Hayatta en zor ve en ağır işlerde çalışan insanlar hangi duygu sebebiyle bu işlerde çalışmaya devam ediyorlar.

“İleri bak; yoksa kendini arkada bulursun.” B. Franklin

“Her şey, kolay olana kadar zordur.” Dan Millman

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın