Nasıl yaklaşırsan nasıl davranırsan öyle karşılık görürsün

Nasıl yaklaşırsan nasıl davranırsan öyle karşılık görürsün

Gelin kaynana hikayelerinin en meşhuru herhalde Çinli Gelin Kaynana ve Zehirleme içeren hikayedir. Biz de aşağıda Çin versiyonunu alıntıladık. Aslında gelin kaynana hikayelerinin eğlenceli versiyonları ve bir çok fıkrası da mevcuttur. Ama bu gelin kaynana hikayesi insanın insana yaklaşımının göreceği tepkiyi belirlediğini göstermesi açısından ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Lafı uzatmadan bir karikatürden sonra sizi hikaye ile baş başa bırakıyoruz:

Çinli Gelin Kaynana Hikayesi

Kaynanasıyla geçinemeyen gelinin hayret verici intikamı ve gelişen akıl almaz hikayesi!

Uzun yıllar önce Çin’de LiLi adlı bir kız evlenip, aynı evde kocası ve kaynanasıyla birlikte yaşamaya başlar. Lakin kısa süre sonra kayınvalidesiyle geçinmenin çok zor olduğunu anlar. İkisinin kişiliği tamamen farklıdır, bu da onların sık sık kavga edip tartışmalarına yol açar. Bu Çin geleneklerine göre hoş bir davranış değildir ve çevrenin tepkisine yol açar.

Birkaç ay sonra bitmez tükenmez gelin kaynana kavgalarından, ev, kendisi ve annesiyle karısı arasında kalan eşi için cehennem haline gelmiştir.

Artık bir şey yapmak gerektiğine inanan genç kız doğruca babasının eski arkadaşı olan aktara koşar ve derdini anlatır.

Yaşlı adam ona bitkilerden yaptığı terkip hazırlar ve bunu 3 ay boyunca her gün azar azar kaynanası için yaptıgı yemeklere koymasını söyler.

Zehir az az verilecek, böylece onu, gelininin öldürdüğü belli olmayacaktır. Yaşlı adam genç kıza kimsenin ve eşinin şüphelenmemesi için kaynanasına çok iyi davranmasını, ona en güzel yemekleri yapmasını, her zamankinden daha büyük bir ilgi göstermesini söyler.

Sevinç içinde eve dönen LiLi yaşlı adamın dediklerini aynen uygular. Her gün en güzel yemekleri yapar ve kaynanasının tabağına azar azar zehiri damlatır. Kimseler şüphelenmesin diye de ona çok iyi davranır.

Bir süre sonra kayınvalidesi de çok değişmiştir ve gelinine kendi kızı gibi davranmaya başlar. Evde artık barış rüzgarları esiyordur.

Genç kız kendisini ağır bir yük altında hisseder. Yaptıklarından pişman vaziyette aktarın yolunu tutar ve yaşlı adama, şimdiye kadar kaynanasına verdiği zehirleri onun kanından temizleyecek bir iksir için yalvarır. Kayınvalidesinin artık ölmesini istememektedir. Yaşlı adam karşısında gözyaşlarını tutamadan konuşup duran Li Li’ ye bakar ve kahkahalarla gülmeye başlar.

Ardından der ki:

“Sevgili Li Li! Sana verdiklerim sadece vitaminlerdi. Olsa olsa kayınvalideni daha da güçlendirdin, hepsi bundan ibaret. Gerçek zehir ise senin beyninde olandı. Sen ona iyi davrandıkça o da sevgiye yöneldi.Böylece siz gerçek ana kız oldunuz!”

Kıssadan hisse:Eski bir Çin atasözü”GÜL VEREN ELDE GÜL KOKUSU KALIR”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın