"Netlerinizi Artırma"nın Püf Noktaları

Netlerinizi artırmanın püf noktaları nelerdir, hangi çalışma teknikleri ve soru çözme teknikleri ile netlerinizi artırabilirsiniz? Konuyla ilgili pratik tavsiyeler burada.

1.     Öncelikle hedefinizi belirleyin. Ve hedefinizdeki bölümü kazanmak için YGS ve LYS'de yaklaşık kaç net yapmanız gerektiğini öğrenin. Böylece çalışmalarınız "sonuca yönelik" olacaktır.

2.      İyi olduğunuz, kolay olan ve katsayısı yüksek olan derslerden başlayın:

- Sayısalcılar: Öncelikle Mat-1 ve Fen-1 konularına çalışmalı, sonra Mat-2 ve Fen-2 konularına geçmeli.

- Eşit Ağırlıkçılar: Türkçe, Mat-1, Edebiyat- Coğrafya ve Matematik-2 konularını halletmeden Sosyal Bilimlere ve Fen Bilimleri'ne aşırı yüklenmemeli.

- Sözelciler ise: Sözel dersleri halletmeden Fen-1 ve Mat-1'de yoğunlaşmamalı.

Tabi birinci maddede söylediklerimizi unutmadan: Önce hedefinizi belirleyin ki: Hedeflediğiniz bölümü kazanmak için ne yapmanız gerektiği sizin hangi derse ne kadar çalışmanız gerektiğini de gösterecektir.

 

3.      Konulara yarım yamalak çalışmamalısınız. Örneğin, 6 konuya yarım yamalak çalışmaktansa 3 konuya derinlemesine çalışmanız daha mantıklıdır. Bir konuya ilişkin çıkan soruların yaklaşık yüzde 70-80'ini doğru çözebiliyorsanız, o konuyu kavramışsınız demektir.

4.      Özellikle zor olan konulara çalışırken, tıkandığınız noktada "kendim halledeceğim" diye ısrar etmeyin ve öğretmenlerinizden yardım alın. Öğretmenlerinizin göstereceği bazı püf noktaları size bir ufuk kazandıracaktır. Aksi takdirde ciddi manada zaman ve motivasyon kaybınız olabilir.

5.      Herhangi bir derse veya konuya karşı önyargılı olmayın. "Bu zor bir konu, çalışsam da yapamam!" demeyin.

6.      Farklı kaynaklardan bol soru çözmelisiniz. Yanlış cevapladığınız soruları da mutlaka öğretmenlerinize sormalısınız.

7.     Düzenli aralıklarla, hangi dersten ne durumda olduğunuzu görmek için YGS ve LYS deneme sınavları çözmelisiniz.  Çözdüğünüz her denemede zamanı nasıl kullandığınıza, dikkat hataları ve işlem hataları yapıp yapmadığınıza bakmalısınız; çözemediğiniz bütün soruları öğretmenlerinize sormalısınız.

8.     Mayıs ayının sonuna kadar konularınızı bitirmeyi hedeflemelisiniz. Unutmayın ki "Her bitiremediğiniz konu, YGS - LYS'de sizin için stres sebebi olacaktır."

össde netleri artırmanın yolları, ygs ve lys'de başarılı olmanın yolları

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"