"Netlerinizi Artırma"nın Püf Noktaları

Netlerinizi artırmanın püf noktaları nelerdir, hangi çalışma teknikleri ve soru çözme teknikleri ile netlerinizi artırabilirsiniz? Konuyla ilgili pratik tavsiyeler burada.

1.     Öncelikle hedefinizi belirleyin. Ve hedefinizdeki bölümü kazanmak için YGS ve LYS'de yaklaşık kaç net yapmanız gerektiğini öğrenin. Böylece çalışmalarınız "sonuca yönelik" olacaktır.

2.      İyi olduğunuz, kolay olan ve katsayısı yüksek olan derslerden başlayın:

- Sayısalcılar: Öncelikle Mat-1 ve Fen-1 konularına çalışmalı, sonra Mat-2 ve Fen-2 konularına geçmeli.

- Eşit Ağırlıkçılar: Türkçe, Mat-1, Edebiyat- Coğrafya ve Matematik-2 konularını halletmeden Sosyal Bilimlere ve Fen Bilimleri'ne aşırı yüklenmemeli.

- Sözelciler ise: Sözel dersleri halletmeden Fen-1 ve Mat-1'de yoğunlaşmamalı.

Tabi birinci maddede söylediklerimizi unutmadan: Önce hedefinizi belirleyin ki: Hedeflediğiniz bölümü kazanmak için ne yapmanız gerektiği sizin hangi derse ne kadar çalışmanız gerektiğini de gösterecektir.

 

3.      Konulara yarım yamalak çalışmamalısınız. Örneğin, 6 konuya yarım yamalak çalışmaktansa 3 konuya derinlemesine çalışmanız daha mantıklıdır. Bir konuya ilişkin çıkan soruların yaklaşık yüzde 70-80'ini doğru çözebiliyorsanız, o konuyu kavramışsınız demektir.

4.      Özellikle zor olan konulara çalışırken, tıkandığınız noktada "kendim halledeceğim" diye ısrar etmeyin ve öğretmenlerinizden yardım alın. Öğretmenlerinizin göstereceği bazı püf noktaları size bir ufuk kazandıracaktır. Aksi takdirde ciddi manada zaman ve motivasyon kaybınız olabilir.

5.      Herhangi bir derse veya konuya karşı önyargılı olmayın. "Bu zor bir konu, çalışsam da yapamam!" demeyin.

6.      Farklı kaynaklardan bol soru çözmelisiniz. Yanlış cevapladığınız soruları da mutlaka öğretmenlerinize sormalısınız.

7.     Düzenli aralıklarla, hangi dersten ne durumda olduğunuzu görmek için YGS ve LYS deneme sınavları çözmelisiniz.  Çözdüğünüz her denemede zamanı nasıl kullandığınıza, dikkat hataları ve işlem hataları yapıp yapmadığınıza bakmalısınız; çözemediğiniz bütün soruları öğretmenlerinize sormalısınız.

8.     Mayıs ayının sonuna kadar konularınızı bitirmeyi hedeflemelisiniz. Unutmayın ki "Her bitiremediğiniz konu, YGS - LYS'de sizin için stres sebebi olacaktır."

össde netleri artırmanın yolları, ygs ve lys'de başarılı olmanın yolları

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

 

 

Açık Lise.Biz - AOL Açık Öğretim Lisesi - Açık Lise Dershanesi - Açık Lise Taban - KR Açık Lise Soru Bankaları - KR Açık Lise Fasikülleri - KR Açık Lise Kitapları

 

KR Açık Lise: www.aciklise-dershanesi.com  A. Tanrıkulu tarafından programlanmıştır.

 

Açık Lise Öğrencileri,

Artık genel liselerin müfredatına, dönemlerine ve sınav takvimine göre (yıllık dersler ve yılda bir kaç yazılı sınava dayalı) eğitim yapan dershanelere mecbur değilsiniz. Açık lisenin her yıl üç dönemden ve her dönemde farklı dersler almanıza ve bu yolla 2.5 yılda mezun olmanıza imkan veren açık lise programına uygun bir program sunan bir dershane var: Açık Lise Dersanesi

 Ankara Açık Lise Dersanesi,

Ankaralı açık lise öğrencileri için, açık lise dersleri dershanesi açıldı. Tek işi Açık Lise olan dersane, KR Açık lise dersanesi kayıtlarına devam ediyor. Ankara aöl dersanesi Açık Lise Dershanesi 15 Eylül 2011 tarihinde derslerine Matematik ve Geometri ile başlıyacak. Açık liseye özel dersane için geç kalmayın, kontenjanımız sınırlıdır. Akademi

Kızılay / Ankara tıklayınız.

 

Aol.meb.gov.tr adresinde öğrenci girişi yaparak aol meb gov tr sisteme kayıtlı aöl ve maöl, açık öğretim lisesi ve mesleki açıköğretim lisesi öğrencilerinin yapabileceği açık lise ders seçimiaçık lise kolay mezun olma ve doğru ders seçimi için, aol yeni kayıt, açık lise kayıt yenileme, aöl sınav yeri öğrenme, açık lise sınav giriş belgesi çıkartma, açıköğretim lisesi öğrenci bilgileri değiştirme, aol kayıt yenileme tarihlerini öğrenme, açık lise yeni kayıt tarihlerini görme, açık öğretim lisesi sınav tarihlerini ve zamanlarını öğrenme, açık öğretim lisesi (aol) ve mesleki açıköğretim lisesi (maöl) iş takvimini inceleme, açık lise batı avrupa programı iş takvimini ve sınav tarihlerini öğrenme gibi konularda bütün bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.