Hz.Ömer’e Göre Cahiliye Dönemi

Cahiliye Dönemi nedir? sorusuna Hz.Ömer’in “Cahiliye Dönemi” anlatımıyla cevap veriyoruz:…

Cahiliye döneminin bazı özelliklerini Hz. Ömer’in anlattığı bir hikâye üzerinden değerlendirmek mümkündür. Hz. Ömer “Cahiliye Dönemi’nde yaptığımız şeylerden biri var ki aklıma geldiğinde kendimi tutamaz ağlarım. Biri de var ki aklıma geldiğinde kendimi tutamaz, gülerim.” demektedir.Bunların neler olduğunun sorulması üzerine Hz Ömer; ağladığı şeyin Cahiliye Dönemi’nde kız çocuğu sahibi olmayı bir utanç ve eziklik olarak görmeleri ve bu sebeple kendi kızını diri diri toprağa gömmek olduğunu söyler. Hz. Ömer, kızını diri diri toprağa gömerken kızının Hz. Ömer’in üzerindeki toz ve toprağı temizlemeye çalıştığını buna rağmen onu öldürdüğünü söyleyip bunu hatırlayınca ağladığını ifade eder.

Hz. Ömer güldüğü şeyin ne olduğu sorulduğunda ise uzun yolculuklara çıkmadan evvel tapınmak için helvadan putlar yaptıklarını, sonra yolda acıkınca bu putları yediklerini ve bunu hatırladıkça da güldüğünü ifade eder.

Not:

Cahil kelimesi, bilgisizlik ya da bilmeme durumunu değil, yanlış olanda ısrar etme, tarafgirlik ve kişisel hırsla yanlışı doğru gösterme tavrını ifade eder. Bunu cahil kelimesinin Kur’an’daki kullanımında görebiliriz. Ayrıca Cahiliyye Döneminin en bilgili kişilerinden birisi olan ve lakabı Ebu’l Hakem, yani “Bilgeliğin Babası” olan Amr bin Hişam’a Ebu Cehil (Cehaletin Babası) denilmesi de bunu gösteriyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 5 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın