Dil Bilgisi

Dil BilgisiDilin kültürel, coğrafi veya siyasal sebeplerden ötürü ait olduğu dilden farklı biçimde gelişmiş aşağıda belirttiğimiz gibi kolları vardır. Bunlar sıkça birbirine karıştırdığımız bir durumdur.

Lehçe:

Bir dilin tarih içerisinde bilinmeyen bir dönemde kendinden ayrılan çok büyük farkları olan kollarına denir. Mesela “Çuvaşça ve Yakutça” Türkçenin lehçeleridir.

 Şive:

Dilin bilinen tarihî süreci içerisinde kendinden ayrılan ve bazı farklılıklar gösteren kollarına denir. Mesela “Kırgızca, Kazakça, Azerice…” Türkçenin şiveleridir.

Ağız:

Bir ülke içinde aynı dilin farklı konuşma şekillerine denir. Yörelere göre söyleyiş farklılıkları vardır ama yazılış aynıdır. Mesela “Karadeniz ağzı, Ege ağzı…” Türkçenin ağızlarıdır.

Argo:

Bir sosyal sınıfın, bir meslek grubunun ya da bir topluluğun üyelerinin kullandığı, genel dilin kelimelerine yeni anlamlar yükleyerek ya da yeni kelimeler, deyimler katarak oluşturulan özel dildir.

Jargon:

Dilcilerin grup dili ya da özel dil adını verdikleri diller; bir toplumda kişinin içinde bulunduğu sınıfa, yaşa, özellikle mesleğe göre belirlenen dillerdir. Bir ülkedeki ağızlardan biri, çeşitli sebeplerden ortak kültür dili durumuna gelir; bu ortak kültür dili zamanla ülkenin standart dili olur.Sonraki Konu İçin Tıkla: Türk Dili ve Edebiyatı 1 Konu Özetleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın