Edebiyat nedir?

Edebiyat nedir?Edebiyatın ortak bir tanımını yapamasak da iki yönden ele alabiliriz: edebiyat sanatı ve edebiyat bilimi. Edebiyat sanatı, unsurların estetik haz uyandıracak şekilde anlatılmasıdır. Tabi edebiyat sanatı dil ürünü olan yazılı veya sözlü metinlerin hepsini karşılar. Edebiyat bilimi ise eseri diğer yönleri ile inceler. Örneğin, Ömer Seyfeddin’in öyküleri edebiyat sanatının, A.Hamdi Tanpınar’ın “19.asır Türk Edebiyatı” eseri araştırma metni olduğu için edebiyat biliminin alanına girer. Fakat ikisinin de ortak hareket noktası elbette metinlerdir. Peki, metin dediğimiz nedir? İnsanların iletişim kurmak veya kendilerini ifade etmek için bir araya getirdikleri yazılı veya sözlü cümleler topluluğudur.

Edebiyatın Güzel Sanatlar Arasındaki YeriÖncelikle sanat nedir onu bilmeliyiz. Sanat, çevremizde görüp algıladıklarımızı heyecan ve güzel duygular uyandıracak şekilde kendi bakış açımız ve yorumumuz ile yeniden oluşturmamızdır. Sanatın en temel amacı güzele ulaşmak ve güzeli yansıtmaktır. Güzel sanatlar da güzellik ve zevk veren sanatlara denir. Bunların sınıflandırılmasını ve edebiyatın bu sınıflandırılmadaki yerini aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

GÜZEL SANATLAR
Fonetik (İşitsel) SanatlarPlastik (Görsel) SanatlarRitmik (Dramatik) Sanatlar
Edebiyat

Müzik

Resim

Heykel

Fotoğraf

Mimari

Hat

Ebru

Marangozluk…

Tiyatro

Dans

Sinema

Bale

Opera

Malzemesi

Kelime, Ses, Nota…

Malzemesi

Taş, Toprak, Boya, Tunç…

Malzemesi

Hareket, Sahne, Oyuncu…Tabloda; kullandıkları malzeme açısından birbirlerinden farkını görmüş oldunuz. Aralarındaki ortaklık da yukarıda bahsettiğimiz gibi muhatabında bir güzellik duygusu uyandırmasıdır.

Sonraki Konu İçin Tıkla: Türk Dili ve Edebiyatı 1 Konu Özetleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın