FIKRA (KÖŞE YAZISI)

FIKRA (KÖŞE YAZISI)

Fıkra nedir?

Fıkra, gazete ve dergilerin belirli sütunlarında yayımlanan başlıklı, imzalı yazılara fıkra denir. Güncel, siyasal ve toplumsal sorunları ele alır ve bunları ayrıntılara inmeden işler. Çoğunlukla bir günlük ömrü olan fıkraların anlatımları olabildiğince yalın ve yoğundur, günlük konuşma diliyle yazılır. Yer yer nükteli sözler kullanılır.Ele alınan sorun girişte söylenir, gelişmede açıklanır. Açıklama yapılırken makalede olduğu gibi kanıtlama, doğrulama yoluna gitmek zorunluluğu yoktur. Toplumsal, siyasal, kültürel gerçekleri ortaya dökmeyi; bu yolla kamuoyu oluşturmayı ve okuru yönlendirmeyi amaçlar. Fıkralarda yazar kendi görüşlerini ortaya koyar.

Cumhuriyet Öncesi Fıkra

Fıkra türü gazeteciliğin gelişmesine paralel olarak 17. yüzyıl Fransa’sında doğmuştur. Belli sayılarda çıkarılan gazetelerde günlük olaylar bir haber niteliğinde sunuldu. Daha sonra olaylar hakkında fikir yazıları günübirlik yazılmaya başlandı. Böylece başlı başına bir uğraş hâline gelen fıkra yazarlığı, yeni bir tür olarak fıkrayı ortaya çıkardı.

Türk Edebiyatında da Batı’da olduğu gibi fıkra türü gazeteciliğin gelişmesi ile ortaya çıktı. İlk resmî gazete Takvim-i Vakayi güncel haberlerin paylaşıldığı bir araçtı. Türk edebiyatında fıkra yazarlığı, Şinasi’nin 1860 yılında Agâh Efendi ile birlikte çıkardıkları ilk özel gazete Tercüman-ı Ahval’deki yazılarıyla başladı. Bu dönemde yazı türleri arasında bir ayrım yapılmayarak güncel olaylar ile ilgili fikir yazıları makale gibi okura sunuldu.

Gerçek anlamda ilk fıkra yazıları Servet-i Fünun Dönemi’nde görülür. Bu dönemde Ahmet Rasim, Hüseyin Cahit Yalçın, Ahmet Haşim gibi sanatçılar fıkra türünde eserler kaleme aldı.

Cumhuriyet Döneminde FıkraCumhuriyet Dönemi’nde gelişmeye başlayan fıkra türü Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Peyami Safa, Falih Rıfkı Atay, Yusuf Ziya Ortaç, Ahmet Kabaklı, Yaşar Nabi Nayır gibi yazarlar tarafından benimsendi.

Edebî fıkra dalının gelişmesinde gazeteler yanında sayıları artan Ülkü, İstanbul, Türk Düşüncesi, Türk Dili, Hisar vb. sanat ve edebiyat dergilerinin büyük katkısı oldu. Haldun Taner, Ahmet Kabaklı, Oktay Akbal gibi yazarlar fıkra yazarlığını sürekli bir uğraş olarak benimsedi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın