Günlük

Günlük

Günlük Türünün ÖzellikleriKişisel hayatı konu alan bilgilendirici metinlerden biri olan günlükler; birinci kişi ağzından yazılan, kısa ve öznel yazılardır. Yazarının kişiliğini, görüşlerini ve iç dünyasını yansıtan günlükler yazıldığı andaki duygu ve düşünceleri değişikliğe uğramadan günümüze taşıdıkları için başka yazı türlerine göre daha içten ve inandırıcıdır.

Günlükler, yazarının yaşamına, yaşadığı döneme ayna tutar. “Öyküleyici” anlatım biçimi ve “iç konuşma” tekniğinden yararlanılır. Bu tür yazılarda gözlemin önemli bir yeri vardır. Günlükler içe dönük ve dışa dönük olmak üzere ikiye ayrılır:

İçe dönük günlük: Bu tür günlüklere özel günlük ya da ruhbilimsel günlük de denir. Yazar kendi iç dünyasından bahseder ve bir bakıma kendi kendisiyle konuşur gibi yazar.

Dışa dönük günlük: Dış dünyadaki olayların anlatıldığı günlüklerdir. Yazar; içinde yaşadığı dünyayı, o dünyadaki insanları ve olayları, kendi gözüyle anlatır. Bu tür günlükler yazıldığı dönemi yansıttığı için birer belge değeri taşır.

Kimi roman ve öykülerde “günlük”, bir anlatım biçimi olarak kullanılabilir. Örneğin; Reşat Nuri Güntekin ‘nin “Çalıkuşu” romanı günlük türünde yazılmış bir romandır. Peride Celâl’in “Evli Bir Kadının Günlüğü”, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Yaban” eseri de örnektir.  Nazım Hikmet’in Piraye’ye Mektuplar…

Türk Edebiyatında GünlükGünlük yerine “günce, jurnal, ruzname, muhtıra, hatıra defteri” de kullanılır. Bazı olayların günlük biçiminde anlatıldığı seyahatnameler, sefaretnameler ve ruznameler bu türün ilk örnekleri sayılabilir. Batı edebiyatındaki biçim ve içeriğiyle Türk edebiyatında yer alması Tanzimat Dönemi’ndedir. Ancak Cumhuriyet Dönemi’ne kadar bir tür olarak pek fazla gelişme gösterememiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Ömer Seyfettin, Ruşen Eşref Ünaydın, Falih Rıfkı Atay gibi yazarların günlüklerinden alınmış bazı bölümler çeşitli gazete ve kitaplarda yayımlanmışsa da bu dönemde tümüyle günlük metinlerinden oluşan eserler yayımlanmamıştır.

“Günlük” terimini ilk defa kullanan Falih Rıfkı Atay olmuştur. Türk edebiyatında günlük türü, 1950 yılında Nurullah Ataç’ın bir gazetede günlük türündeki yazıları ile gelişmiş ve yaygınlaşmıştır. Türk edebiyatındaki önemli günlükler ve yazarlarından bazıları şunlardır:

Direktör Ali Bey: Seyahat jurnali

Nurullah Ataç: Günce, Uçuş Günlüğü, Gazi Günlüğü, Avusturya Günlüğü

Salah Birsel: Günlük, Kuşları Örtünmek, Nezleli Karga, Bay sessizlik, Aynalar Günlüğü

Oğuz Atay: Günlük

Cemal Süreya: Günler

Oktay Akbal: Yeryüzü Korkusu, Geçmişin Kuşları, Anılarda Görmek

Falih Rıfkı Atay: Yolculuk Defteri

Tomris Uyar: Gündökümü, Sesler, Yüzler, Sokaklar, Günlerin Tortusu

Cemil Meriç: Jurnal

Muzaffer Buyrukçu: Arkası Yarın

Blog (İnternet Günlükleri)Bloglar 1990’lı yıllardan bu yana sosyal medyada önemli bir yere sahip olmaya başlamıştır. Kişisel gözlemlerden ve diğer kaynaklardan yapılan alıntılardan oluşan, genellikle bir kişi tarafından yürütülen ve çevrimiçi bir günlük, sıklıkla güncellenen İnternet sitelerine blog denir. Günümüzde birçok kişi blog yazmakta ve blogları haber ve bilgilenme kaynağı olarak da kullanmaktadır. Kişiler, bu sitelerde çeşitli konularda bilgi ve düşüncelerini, deneyimlerini ve yorumlarını paylaşırlar. Konu sınırlaması yoktur.

Kullanım amaçlarına göre başlıca blog türleri şunlardır:

 1. Kişisel bloglar: Kişilerin başlarından geçen olayları, karşılaştıkları durumları okurlarıyla paylaştıkları bloglardır. Bu tür bloglar en yaygın olanlardır.
 2. Temasal bloglar: Uzman kişilerin belirli bir konuda (sanat, spor, yemek, İnternet, ekonomi tasarım, fotoğraf vb.) yazdığı ve düzenlediği bloglardır.
 3. Topluluk bloglar: Üyelik sistemine sahip olan ve bu üyelerin yazdıkları gönderilerden meydana gelen bloglardır.
 4. Şirket (Kurumsal) bloglar: Şirketlerin kendileri ile ilgili haber ve duyurularını paylaştıkları bloglardır.
 5. Basın-Yayın blogları: Gazetelerin haberleri, makaleleri ve analizleri paylaştıkları bloglardır.

Blog sayfasının belli bir köşesinde 3-4 satırı geçmeyecek bir şekilde kısa cümlelerle blog yazarı kendini tanıtır. Kimi profiller buna yer vermeyebilir.

Bir blog sayfasının belli başlı özellikleri şunlardır:

 • Blog sayfaları, kendilerine has tasarım ögeleri, görsel malzeme kullanımı, içerik ve dil özelliklerine sahiptir.
 • Farklı bölümlerden oluşur: Blog sahibinin profili (hakkımda bölümü), arşiv (geçmiş yorumlar, mesajlar), mesaj yazma ve okuma alanları…
 • Güncellik: Blogların en önemli özelliği güncel olmasıdır. Sık güncellenmeyenler çok ilgi görmez.
 • Özgünlük: Bloglarda üslup, içerik ve tasarım kişiye özeldir.
 • Yorumlar: Blog yazarı, gönderilerini gelen yorumlara göre şekillendirir. Okuyucular da yazı hakkındaki fikirlerini, yanlış olduğunu düşündüğü noktaları veya önerilerini yorumlar yazarak belirtir. Okuyucu ve yazar arasında bir bağ ve diyalog söz konusudur.
 • Ters kronolojiyle düzenleme: Blog gönderileri, en son girişin en üstte yer alacağı şekilde sıralanır. Bu yüzden en yeni içerik ilk sırada görünür. Daha eski içerik ise arşivlenir.
 • Dil ve anlatım: Blogun türüne göre çeşitlilik gösterir. Temasal ve şirket bloglarında dil daha resmiyken bireylerin günlük yaşantılarını, deneyimlerini ve fikirlerini paylaştıkları kişisel bloglar daha çok ben dili kullanılarak sohbet havasında yazılmaktadır.

Sonraki Konu için: Türk Dili ve Edebiyatı 2 Konu Başlıkları

AÖL Türk Dili ve Edebiyatı 2 TestleriAçık Lise (542) Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi (Temmuz 2019)

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi (Nisan 2019)

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi (Aralık 2018)

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi (Temmuz 2018)

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi (Nisan 2018)

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi (Mart 2018)

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi 3

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi 2

Açık Lise Türk Dili ve Edebiyatı 2 Testi 1

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın