Realizm

Realizm
Realizm 19. yüzyılın ikince yarısında Fransa’da romantizme tepki olarak ortaya çıkmış bir edebiyat akımıdır. Daha çok roman ve hikâyede başarılı olan realizm, 1857’de yayımlanan Gustave Flaubert (Gustav Fulober)’in “Madam Bovary” adlı eseriyle büyük bir üstünlük sağlamıştır.

Realizmim ortaya çıkışında, 19. yy.da Avrupa’da fen ve toplum bilimlerinde yaşanan gelişmeler etkili olmuştur. Deneysel bilimlerin gelişmesiyle olay ve olguların, ancak maddi güçlerle açıklanabileceği görüşü ağırlık kazanmıştır. Bu dönemde özellikle Auguste Comte’un (Ogüst Comt) “pozitivist” deneyle ve bilimle ispatlanamayan hiçbir şeye inanılmamalı, felsefesi etkili olmuştur. Kısacası pozitivist felsefenin edebiyata uyarlanmasıyla realizm ortaya çıkmıştır. Realistlere göre günlük yaşamı ön yargısız bir şekilde incelemek, sanatı klasik ve romantik akımların yapaylığından kurtarmak gerekir. Realistler, pozitivizmin etkisiyle anlattıklarını duygulara değil, belgelere, bilimsel verilere dayandırmışlardır. Bunun doğal bir sonucu olarak realizmde konular, gerçek yaşamdan alınmış, olağanüstü kişi ve olaylara yer verilmemiş; duygu ve imgelerin yerini gerçekler almıştır. Realistler, insanın bir çevre ürünü olduğuna inandıklarından insanı kendi çevresiyle birlikte ele almışlardır. Realist eserlerde çevre bir süs unsuru olmaktan çıkıp insanın kişiliğini ortaya çıkaran bir unsur olmuştur. Kahramanların anlatımında duygusallıktan, onu idealize etmekten kaçınmışlardır. Romantiklerin aksine eserlerinde kişiliklerini gizlemişler hem insanı hem de onun içinde yaşadığı toplumu bir bilim insanı tarafsızlığıyla anlatmaya çalışmışlardır. İnsan, iyi ve kötü yönleriyle birlikte ele alınmıştır. Sanatçılar anlatımlarında biçime, üsluba önem vermişlerdir.

Dünya edebiyatındaki önemli temsilcileri, Balzac (Balzak), Standhal, Gustave Falubert, Dostoyevski, Tolstoy, A. Çehov, Gogol, Turgunyev, Maksim Gorki,  Charles Dickens (Çarlz Dikıns), Daniel Defoe(Danyel Defo), Mark Twain (Mark Tıvayn), Jack London (Cek Landın), Ernest Hemingway (Örnıst Hemingvey)… Türk edebiyatında ise Recaizade Mahmut Ekrem, Samipaşazade Sezai, Nabizade Nazım, Halit Ziya Uşaklıgil, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Halide Edip Adıvar, Reşat Nuri Güntekin… bu akımın önde gelen temsilcileridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Ekim 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın