2015 ÖSYS Yerleştirme Sonuçları Sayısal Bilgileri

2015 – ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

universite-yerlestrmeleri-2015

Tablo 1. Tercih Yapma Hakkına Sahip Olan ve Tercih Yapan Aday Sayıları
LiseMeslek LisesiToplam
Tercih Yapma Hakkı Olanlar (Sınavsız Geçiş Dahil)1.144.744866.0462.010.790
Tercih Yapanlar704.557535.2431.239.800
Tablo 2. Örgün Yükseköğretim Programlarının Kontenjanları ve Yerleşen Aday Sayıları
LisansÖnlisansToplam
KontenjanYerleşenBoşKontenjanYerleşenBoşKontenjanYerleşenBoş
Devlet Üniversiteleri340.197335.7604.437308.584298.7749.810648.78163453414247
Vakıf Üniversiteleri79.95972.9277.03274.00665.7158.291153.96513864215323
K.K.T.C.
Üniversiteleri
14.2788.0976.1814.5652.6621.90318.843107598084
Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler2.0509301.12010085152.15010151135
Toplam436.484417.71418.770387.255367.23620.019823.739784.95038.789

Tablo 3. Öğrenim Durumuna Göre Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları

ÖSYS’ye
Başvuran Aday Sayısı
Yerleşen
LisansÖnlisansA.Ö.F.Toplam
Son Sınıf Düzeyinde891.090227.190206.50042.189475.879
Önceki Yıllarda Yerleşmemiş630.635149.975104.45389.087343.515
Daha Önce Yerleşmiş403.64023.86835.05537.87896.801
Bir Yükseköğretim Programını Bitirmiş156.39114.28516.28416.05746.626
Yükseköğretimden Kaydı Silinmiş44.9142.3964.94412.92920.269
Toplam2.126.670417.714367.236198.140983.090

Tablo 4. Okul Türlerine Göre Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları

Okul TürüÖSYS
Başvuran Aday Sayısı
Yerleşen
LisansÖnlisansA.Ö.F.Toplam
SınavsızYGS İle
Lise816.179126.0840114.05986.072326.215
Lise (Yabancı Dil Ağırlıklı)15.2751.75301.5412.3185.612
Özel Lise8.2282.28609714913.748
Anadolu Lisesi294.672147.391019.0176.183172.591
Yabancı Dilde Eğitim V. Özel Lise47.97824.54802.9861.14128.675
Fen Lisesi16.2419.6020146879.835
Özel Fen Lisesi5.4713.457069503.576
Askeri Lise74421302335271
Akşam Lisesi1313052331
Özel Akşam Lisesi5.29018006247511.555
Sosyal Bilimler Lisesi2.0761.54802281.578
Spor Lisesi2.99857017073300
Polis Koleji1.12842602012458
Güzel Sanatlar Liseleri6.276187109288178762
Öğretmen Liseleri43.68425.929096770827.604
İmam Hatip Liseleri149.72725.511014.42929.52769.467
Ticaret Meslek Liseleri123.4429.47435.7406.50014.60966.323
Teknik Liseler81.97611.29122.2456.4204.51744.473
Endüstri Meslek Liseleri211.3905.93750.50410.74914.77481.964
Kız Meslek Liseleri158.87913.48531.22611.55917.76174.031
Sağlık Meslek Liseleri53.7172.76114.2631.1428.15126.317
Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri15.3201.7414.4499941.3288.512
Sekreterlik Meslek Liseleri544431223
Astsubay Hazırlama Okulları684383133112214
Diğer Meslek Liseleri64.6093.70812.7133.0259.20028.646
Diğer5011001612919309
Genel Toplam2.126.670417.714171.445195.791198.140983.090

Kaynak: 2015-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin Sayısal Bilgiler

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 25 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın