AOBP HESAPLAMA VE AOBP KATSAYILARI

AOBP HESAPLAMA VE AOBP KATSAYILARI

YÖK FARKLI KATSAYI UYGULAMASINI KALDIRDI!

obp_hesaplama_obp_katsayilari

Buna göre AOBP Hesaplaması ve AOBP Katsayıları aşağıdaki gibi olacak:

  • OBP (Ortaöğretim Başarı Puanı) diploma notunuza göre 100 – 500 arasında bir puan olarak belirlenir.
  • Okulunuzun YGS’deki elde ettiği başarıya göre puanınız arttırılır (ağırlıklandırılır).
  • Normalde en zayıf olan (okul sonuncusu olan) öğrencinin OBP’ı 100’ken, ağırlıklandırma işlemiyle bu puan artacak. Böylece, AOBP’na ulaşılır.
    • Alan ayrımı kaldırıldı: Her aday için AOBP’nin katsayısı % 12 (0,12) oldu.
    • Meslek lisesi mezunları için Ek-Puan uygulaması (kendi alanlarına giren az sayıdaki bölüm için) devam ediyor.
    • AOBP’leri 0,12 katsayısına ek olarak 0,06 katsayısıyla da çarpılarak, Y-ÖSYS puanlarına eklenecek.

AOBP Hesaplamada Devrimsel Değişiklik: AOBP Kaldırıldı, OBP Kaldı!
OBP Hesaplama Motoru için tıklayın.

Tablo-3: Yerleştirmede Kullanılacak Puanlar Hesaplanırken Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanının (AOBP) Çarpılacağı Katsayılar:

Not: Aşağıdaki katsayılar artık AOBP için değil, OBP için aynı şekilde geçerlidir.

AOBP-SÖZAOBP-SAYAOBP-EAAlanında YerleşirkenDiğer Programlara YerleşirkenAlanında YerleşirkenDiğer Programlara YerleşirkenAlanında YerleşirkenDiğer Programlara YerleşirkenY-YGS-1, 2–0,120,12–Y-YGS-3, 40,120,12—-Y-YGS-5, 6—-0,120,12Y-MF-1, 2, 3, 4–0,120,12–Y-TM-1, 2, 3—-0,120,12Y-TS-1, 20,120,12—-Y-DİL-1, 2, 30,120,12—

Tablo-4: Bir Mesleğe Yönelik Program Uygulayan Ortaöğretim Kurumu Mezunlarına Verilecek Olan Ek Puanların Hesaplanmasında Kullanılacak AOBP’ler Çarpılacağı Katsayılar (*)

EK PUANLARAOBP-SÖZAOBP-SAYAOBP-EASözel Ek Puan (YGS-3, 4, TS-1, 2, ve DİL-1, 2, 3 puanlarına eklenir.)0,06–Sayısal Ek Puan (YGS-1, 2 ve MF-1, 2, 3, 4 puanlarına eklenir.)-0,06-Eşit Ağırlıklı Ek Puan (YGS-5, 6 ve TM-1, 2, 3 puanlarına eklenir.)–0,06
* 2011 ÖSYS’de bir yükseköğretim programına (açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler ile sınavsız geçişle yerleşenler hariç) yerleştirilen veya önkayıtla kaydolan adaylar için bu katsayıların yarısı alınacaktır.

AOBP Hesaplamada Devrimsel Değişiklik: AOBP Kaldırıldı, OBP Kaldı!

ÖSYM Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanını kaldırdı, artık OBP hesaplamada okul etkili değil. Fen Lisesi, Anadolu Lisesi veya Açık Öğretim Lisesi, fark etmeyecek. Önemli olan tek faktör öğrencinin kendi notları ve okul içerisindeki başarı durumu.  Ayrıntılar ve 2012 YGS-LYS Kılavuzundaki ilgili madde aşağıda.

İşte AOBP’yi Kaldıran Madde:

6.1. ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI NASIL HESAPLANACAKTIR?

2012-ÖSYS’de yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacaktır. Türkiye geneli değerlendirmeye esas alınarak, ortaöğretim bitirme notları (100 üzerinden diploma notu) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) dönüştürülecektir. Böylece, 50 olan en düşük diploma notu için OBP 250 olacak, en yüksek 100 olan diploma notu için de OBP 500 olacaktır. 50’nin altında olan diploma notları 50 olarak deðerlendirmeye alınacaktır.
Bu şekilde hesaplanan Ortaöğretim Başarı Puanının yüzde onikisi (0,12) merkezî sınavdan alınan puana eklenerek adayın yerleştirme puanı hesaplanacaktır.

6.2. YERLEŞTİRME PUANLARI HESAPLANIRKEN OBP’LER BU PUANLARA NASIL KATILACAK VE EK PUANLAR NASIL HESAPLANACAKTIR?

Her aday için hesaplanmış olan ortaöğretim başarı puanı, 0,12 ile çarpılarak sınav puanlarına katılacak ve böylece adayların yerleştirme puanları hesaplanacaktır.

Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarının mezunları, Yükseköğretim Kurulunca saptanacak alanlarda bir yükseköğretim programına yerleştirilirken Ortaöğretim Başarı Puanının 0,06 katsayısı ile çarpımından elde edilecek ek puanlar yerleştirme puanlarına eklenecektir. Bu alanlar Tablo 3A’da ve Tablo 3B.1’de gösterilmiştir.

Bu ek puanlardan yararlanmak için adayların ilgili puan türünde 180 veya daha yüksek puan almış olmaları gerekmektedir.

2011-ÖSYS puanı veya özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına (açık öğretimin kontenjan sınırlaması olmayan programları hariç) yerleştirilen adaylar 2012-ÖSYS puanları ile bir yükseköğretim programına yerleştirilirken Ortaöğretim Başarı Puanına uygulanacak katsayılar yarıya düşürülecektir. Sınavsız Geçiş ile 2011-ÖSYS’de bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların Ortaöğretim Başarı Puanlarına uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

2010-2011 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarından mezun olamadıkları için yerleştirildikleri yükseköğretim programlarına kayıtlarını yaptıramayan adaylar, durumlarını 10.11. maddesinde belirtildiği
şekilde dilekçe ile ÖSYM’ye bildirdikleri takdirde yerleştirilmemiş adaylar gibi işlem göreceklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Haziran 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın