ÖSYS / YGS - LYS Ek Yerleştirme Başvuruları: Koşulları - Tarihleri

2011-ÖSYS Ek Yerleştirme : Başvurular

2011-2012 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan,  yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2011-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.

Adaylar, 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 3-6 Ekim 2011 tarihleri arasında başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır. 2011-ÖSYS merkezi ilk yerleştirmede tercih işlemi yapılabilen tüm Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır. Adaylar, tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.

 

2011-ÖSYS Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar, 2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna 3 Ekim 2011 tarihinden itibaren ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir. Kılavuz basılı olarak dağıtılmayacağından adayların ÖSYM’den yapılan duyuruları takip etmeleri yararlarına olacaktır.

Ek yerleştirme işlemleri, 2011 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2011-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.

Adaylara ve kamuoyuna duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu (3 Ekim 2011)
2011-ÖSYS Ek Yerleştirme Tercih Formu

 

 

 

EK YERLEŞTİRMEYE KİMLER BAŞVURABİLİR?

Merkezi yerleştirme ile herhangi yükseköğretim programına yerleşemeyen tüm adaylar, açık öğretim fakültelerinin kontenjansız programlarını kazanan adaylar, özel yetenek sınavı ile herhangi bir yüksek öğretim programını kazanan adaylar başvurabilecek.

KAÇ TERCİH YAPILABİLİR?

ÖSYM, merkezi yerleştirmede 24 olan tercih sayısını 30"a çıkarmıştı. 2009 yılına kadar aday ek yerleştirme döneminde maksimum 8 tercih yapabiliyordu. Bu yıl ek kontenjan sayısı 12'ye çıkarıldı. Adaylar 12 tercih yapabilecek. 

 

2010 YGS - LYS Ek Kontenjan Kılavuzu Yayınlandı. 2010 ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ve kılavuzda yapılabilecek değişikliklerle ilgili basın duyurusu için tıklayınız.

 

 

ÖSYM'nin EK-KONTENJANLARLA İLGİLİ BASIN DUYURUSU:

 

2010-ÖSYS Ek Yerleştirme : Başvurular
(28.09.2010)
 
2010-2011 öğretim yılı için merkezi yerleştirmede boş kalan,  yerleştirilen adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan ve 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandıktan sonra açılan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına 2010-ÖSYS sonuçlarına göre ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacaktır.
Adaylar, 2010-ÖSYS Ek Yerleştirme tercihlerini, 6 - 11 Ekim 2010 tarihleri arasında başvuru merkezleri aracılığıyla veya internet üzerinden bireysel olarak kendileri yapacaklardır. 2010-ÖSYS merkezi ilk yerleştirmede tercih işlemi yapılabilen tüm Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de Başvuru Merkezi olarak görev yapacaklardır. Başvuru süresi kesinlikle uzatılmayacaktır.
Adaylar, 2010-ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzu ile Tercih Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.
Adaylar, tercihlerini Başvuru Merkezi aracılığıyla yaptıklarında ödeyecekleri 3,00 TL tutarındaki hizmet ücreti dışında başka bir ücret ödemeyeceklerdir. Posta ile Merkezimize gönderilen Tercih Formları işleme alınmayacaktır.
2010-ÖSYS Ek Yerleştirme kurallarına ilişkin bilgiler, 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alacaktır. Ek yerleştirme için başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
Ek yerleştirme işlemleri, 2010 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2010-ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen esaslara göre yapılacaktır.
 
                                                                                                                           ÖSYM BAŞKANLIĞI

 

 

Üniversite kayıtları tamamlandı. Şimdi kazandığı halde kayıt yaptırmayan adayların sayısı da belirlendikten sonra 
EK-KONTENJAN için başvurular başlayacak. Ek kontenjan için kontenjanı dolmayan bölümler kesinleştiğinde buradan duyuracağız. Şimdi adaylar ek kontenjan 2010 tarihlerinin ne zaman olduğunu merak ediyorlar. Ek kontenjanlar için tercihler her yıl olduğu gibi bu yılda Eylül ayının son haftasından itibaren başlayacak.

 

Yerleşemeyen adaylar Ek Kontenjanları beklemeye başladı. Öncelikle boş kontenjanların saysını inceleyerek ek yerleştieme şansınızın ne ölçüde olduğunu görebilirsiniz.

Boş kontenjan sayılarını görmek için tıklayın. Bu linkte sadece genel sayıları bulacaksınız. Ayrıntılar için aşağıdaki satırlara bakın.

 

Ek Yerleştirmeleri bekleyen adaylar için ilk gelişme: ÖSYM 2010 YGS - LYS Taban Puanlarını ve Kontenjanı dolmayan bölümleri açıkladı:

Örnek olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesini aşağıya aldık. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ni ek-yerleştirmelerde tercih etmeyi bekleyen adaylar için üzücü bir haber olacak: Fizik (İngilizce) (İÖ) bölümü dışında kontenjanı dolmayan hiçbir bölüm kalmamış. Diğer üniversiteleri incelemeiniz için gerekli linkleri aşağıya aldık.

 

Peki kimler ek kontenjanda tercih yapabilir?

2010 ek yerleştirmeye müracaat edebilmek için 2010 YGS - LYS'ye girmiş olmak (sadece sınavsız geçiş tercih yapacak öğrencilerin 2010 ÖSYS ye başvurmaları yeterlidir) ve 2010 ÖSYS (YGS-LYS) genel yerleştirmede (açık öğretim kontenjansız bölümler hariç) herhangi bir yüksek öğretime programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Not: Açık öğretim kontenjansız bölümleri ve genel yetenek sınavı ile alan bölümleri kazanan öğrenciler  ek kontenjana başvurabilirler.

Aşağıdaki tablo ÖSYM verilerine göre puan türlerine göre ayrılarak hazırlanmıştır. Kontenjanı dolmayan üniversiteler incelendiğinde vakıf (özel) üniversiteler ve yabancı ülke üniversiteleri olduğu görülecektir.

Yerleşen ama kaydını yaptırmayan öğrencilerle birlikte kontenjan boşlukları artabilir. Ancak, bu durumda genel yerleştirmede belirlenen taban puanı geçmiş olma şartı vardır.

 

 

Dört + yıllık lisans bölümlerinin 2010 YGS - LYS Taban puanlarını ve kontenjan durumlarını incelemek için bu linki tıklayın (Tablo 4).
Sınavsız geçiş yapılan 2 yıllık ön lisans programlarını incelemek için tıklayın (Tablo 3A).
YGS Puanıyla yerleşilen 2 yıllık ön lisans programlarını incelemek için tıklayın (Tablo 3B).

 

 2010 ÖSYS Tercihlerinde akılları karıştıran bir iddia: 2010 ÖSYS Kontenlanlar Kılavuzunda Hata İddiası ve ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın açıklaması için tıklayınız.

 ÖSYM Başkanı Yarımağan hatayı kabul etti. Düzeltmeler ek olarak yayınlanacak. Detaylar için tıklayınız.

 2010 LYS sonuçlarınızı görmek ve 2010 LYS ile ilgili sayısal bilgilere ulaşmak için tıklayınız.

 

YGS - LYS (ÖSS) Tercihlerindeki En Sık Yapılan Hatalar:
·         Puan türü ve ortaöğretimdeki alanıyla uyuşmayan programlar seçmek.
·         Yükseköğretim programlarının özel şartlarına dikkat etmeden tercihler yapmak.
·         Bireysel özellikleriyle örtüşmediğini bilmesine rağmen, sadece bir yükseköğretim programına yerleşmiş olmak için tercih yapmak.
·         Tercihleri yaparken programları hatalı bir şekilde kodlamak.
·         Meslekleri ve üniversitelerin bulunduğu şehirleri tanımadan tercih yapmak.
·         Vakıf Üniversitelerinin burslu ya da burssuz program koşullarını göz önünde bulundurmadan tercih yapmak.
·         Okul türü, alan/kol/ bölüm, yaş, sağlık, cinsiyet vb. bütün koşullarını tam olarak karşılamayan tercihler yapmak.
 

2010 ÖSYS YGS - LYS Tercih İşlemleri buradan yapılacak.

2010 ÖSYS YGS - LYS Yerleştirme Takvimi

2010 ÖSYS YGS-LYS ÖSYM

 

 

 

 

 2010 Bölümler Tahmini Taban Puanları


  2010 Üniversite Tahmini Taban Puanları için tıklayınız

  Bazı Lisans Programlarının 2010 Tahmini Taban Puanları için tıklayınız.

 

Aşağıdaki bölümlerin 2010 ÖSYS'ye göre puan türlerini görmek için tıklayınız.

Ayrıca:

 

Ön Lisans Programlarının (Meslek Yüksek Okullarının) puan türlerini görmek için tıklayınız.

 

 2009 ÖSYS'de Kontenjanı Dolmayan Bölümler

 2010 Tahmini Taban Puanları: Tıp Fakülteleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Diş Hekimliği Fakülteleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Eczacılık Fakülteleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Beslenme ve Diyetetik Bölümleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Bilgisayar Mühendislikleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Makine Mühendislikleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Elektrik Elektronik Mühendislikleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Hukuk Fakülteleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Psikoloji Bölümleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Mimarlık Bölümleri

 2010 Tahmini Taban Puanları: Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümleri

 İlahiyat Fakülteleri 2010 ÖSYS Tahmini Taban Puanları

 

2009 ÖSS Tercih Rehberi
 
4+ yıllık (lisans) programlarının 2008 ÖSYS taban puanlarını (puan türlerine göre ayrılmış olarak) öğrenmek ve mezun olduğunuz alan/kol/bölüme göre ağırlıklı ortaöğretim başarı puanınız kesilmeden hangi lisans programlarını tercih edebileceğinizi görmek için aşağıdaki linkleri takip ediniz:
 
2008 ÖSS Taban Puanları
 
 
 
4+ yıllık programların 2008 taban puanlarını puan türlerine ayrılmış olarak aşağıdaki linklerde bulabilirsiniz:
 
Taban Puan Türü:
Taban Puan Türü:
Taban Puan Türü:
Taban Puan Türü:
Taban Puan Türü:
Taban Puan Türü:
Taban Puan Türü:
DİL 
 
 
Mezun Olduğunuz Alana Göre Tercih Edebileceğiniz Bölümler
 
- Alanınıza giren bölümler hangileridir? 
- Puan türü farklı olan, AOB Puanınız kesilmeden tercih edebileceğiniz bölümler hangileridir? 
Bu soruların cevaplarını mezun olduğunuz alan/kol/bölüme göre düzenlenmiş tablolar halinde
 (2008 ÖSS kılavuzundaki değişikliklere göre güncellenmiş olarak) aşağıdaki linkleri tıklayarak inceleyebilirsiniz.
 

 

Mezun Olunan Alan/Kol/Bölüm:
Mezun Olunan Alan/Kol/Bölüm:
Mezun Olunan Alan/Kol/Bölüm:
Mezun Olunan Alan/Kol/Bölüm:
Mezun Olunan Alan/Kol/Bölüm:

 

2009 ÖSYS EK KONTENJANLARINDA DURUM NASILDI?

 2009 ÖSYS Ek yerleştirme (kontenjan) duyurusu için tıklayın.

 2009 ÖSYS Ek Kontenjan (yerleştirme) Kılavuzu için tıklayın.

 2009 ÖSYS Ek kontenjan için kimler tercih yapabilir?

 2009 ÖSYS kontenjan boşluklarıkontenjanı dolmayan üniversiteler: Tablo 4 (4 yıllık programlar)

 2009 ÖSYS kontenjan boşluklarıkontenjanı dolmayan üniversiteler: Ön Lisans (2 yıllık Meslek Yüksek Okulları) programları (Tablo 3A)

 2009 ÖSYS kontenjan boşluklarıkontenjanı dolmayan üniversiteler: Ön Lisans (2 yıllık Meslek Yüksek Okulları) programları (Tablo 3B)

 

2009 ÖSYS sonuçlarına göre genel yerleştirmede kontenjanları dolmayan 4 ve 4+ yıllık lisans programlarının tam listesine yakında bu linkten ulaşabileceksiniz.

2009 ÖSS Ek Yerleştirme Sonuçları üniversiteye kayıtlar bittikten sonra başlamaktadır. 2009 ÖSYS sonuçlarına göre üniversiteye yeni yerleşen adayların kayıtları bitmiştir; Ekim ayı başında 2009 ÖSS Ek Kontenjan Kılavuzu yayınlandıktan sonra tercihler http://portal.osym.gov.tr/ sitesinden  yapılacaktır.

 
 

Etiketler:2010 ÖSS Tercih Rehberi, 2010 ÖSS Tercih Programı, 2010 ÖSS Taban Puanları, 2010 ÖSYS Taban Puanları, 2010 LYS Taban Puanları, 2009 ÖSS Tercih Rehberi, 2009 ÖSS Tercih Programı, 2009 ÖSS Taban Puanları, 2009 ÖSYS Taban Puanları, 2008 ÖSS Taban Puanları, 2009 ÖSS Eşit Ağırlık - 1 Taban Puanları, 2009 ÖSS Eşit Ağırlık - 2 Taban Puanları, 2009 ÖSS Sayısal - 1 Taban Puanları, 2009 ÖSS Sayısal - 2 Taban Puanları, 2009 ÖSS Sözel - 1 Taban Puanları, 2009 ÖSS Sözel - 2 Taban Puanları, 2009 ÖSS Yabancı Dil Taban Puanları, 2009 ÖSS YDS Taban Puanları, 2009 ÖSS Sonuçları, 2009 ÖSS Yerleştirme Sonuçları, 7 Adımda Pratik ÖSS Tercih Programı7 Adımda Pratik ÖSS Tercih Motoru,  7 Adımda Pratik ÖSS Tercih Sihirbazı, öss doğru tercih, öss doğru tercih programı, sınav dershanesi öss tercih robotu, ösym tercih motoru,   

Ek kontenjanlar, 2010 ösys ek yerleştirmeleri, 2009 öss ek kontenjan tercihleri, 2009 ösys ek yerleştirme başvuruları. 2009 ösym ek yerleştirmeleri, 2009 öss boş kontenjanları,

 

 

 • Kontenjanı Dolan ve Boş Kalan

  ÖSYM tarafından açıklanan resmi verilerce toplam yerleşen ve boş kalan kontenjan bilgileri... Örgün Yükseköğretim Programlarının Kontenjanları Lisans Önlisans Toplam Yerleşen Boş Yerleşen

  devamı
 • Geçmiş yıllarda Ek Yerleştirme Sonuçları

  2008 ÖSYS Ek Yerleştirme Sonuçları 16.10.2008 tarihinde açıklandı. 2007 ÖSYS Ek Yerleştirme Sonuçları 06.10.2007 tarihinde açıklandı. 2006 ÖSYS Ek Yerleştirme Sonuçları 01.10.2006 tarihinde açıklandı. 2005 ÖSYS Ek Yerle

  devamı
 • 2009 Ek yerleştirmede de aynı harç ücretini mi ödeyeceğim?

  Ek yerleştirmede de aynı harç ücretini mi ödeyeceğim? Daha önce yerleştirilen öğrencilerle aynı hakka sahip olduğunuz için kazandığınız bölümün belirlenen harç ücreti neyse onu ödeyeceksiniz.

  devamı
 • 2009 Ek yerleştirme işlemi nasıl yapılacak?

  Ek yerleştirme işlemi nasıl yapılacak? Ek yerleştirme işlemi, 2009 ÖSYS Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda belirtilmiş olan esaslara göre yapılacak. Bu esaslara uyularak siz, tercih ettiğiniz bölümlerin kont

  devamı
 • 2009 Ek yerleştirme kılavuzunda bazı bölümlerin karşısında puan yazmıyor. Bu bölümleri nasıl tercih edebilirim?

  Ek yerleştirme kılavuzunda bazı bölümlerin karşısında puan yazmıyor. Bu bölümleri nasıl tercih edebilirim? Tercih etmek istediğiniz bölümün karşısında eğer puan yazmıyorsa bu bölümün tercih listenizde istediğiniz yere yazabi

  devamı
 • Ek Kontenjan Ve Boş Kontenjanlar

  Ek Kontenjan Ve Boş Kontenjanlar -Yerleştirme Sonrası Üniversitelerin Boş Kalan Kontenjanlarına Ösym Tarafından Ek Yerleştirme Yapılarak Öğrenci Alımı Gerçekleştirilmektedir -Boş Kalan Kontenjanların Puanları Açıklandıktan

  devamı
 • 2009 Ek Yerleştirme Sonuçları

  2009 Ek Yerleştirme Sonuçları Her yıl olduğu gibi öss, ve öss ek yerleştirmeleri her zaman zorlu olmuştur. 2009 Öss kontenjanlarının artması bir çok adayı yerleşme şansını artıracaktır. Yine de ek yerleştirme için bekleyen a

  devamı
 • Ek Yerlestirme Nasil Yapiliyor

  2009 Ösym öss ek yerleştirme nasıl yapılacak? Öss ek yerleştirmesi needir? Öss Ek Yerleştirme Öss Sınavından Sonra Boş Kalan Üniversite Kontenjanlarının Doldurulması İçin Yapılan Bir Yerleştirme Türüdür -Ek Yerleştirme

  devamı
 • Ek Yerleştirme Dikkat Edilmesi Gerekenler

  2009 Öss Sınavında Yerleşemeyen Adaylar Şanslarını Ek Yerleştirme Denilen Ve Öss Sınavından Hemen Sonra Yapılan Ek Yerleştirme de Bulacaklardır -2009 Ek Yerleştirme İçin Öncelikle İstediğiniz Bölümme Karar Verdikten Sonra 200

  devamı
 • 2009 Ek Kontenjan Kılavuzu Ve Bilmek istedikleriniz

   

   

  2010 ÖSYS Yerleştirme sonuçları açıklandı. Şimdi yerleşen adaylar için kayıt, yurt ve burs ayarlama zamanı.

  Yerleşen adaylar:

  Yükseköğretim programlarına kayıtlar 31 Ağustos - 7 Eylül 2010 tarihleri arasında yapılacaktır. Adaylar, kayıt için gerekli belgelerle birlikte yerleştirildikleri üniversitelere başvurmalı ve kayıtlarını yaptırmalıdırlar.

  Adaylar, Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanan burs, kredi, katkı kredisi ve yurt başvurularını http://www.kyk.gov.tr internet adresinden yapabileceklerdir.

   

 

 

KR Açık Lise Soru Bankaları 2015 Yeni Baskı "Açık Lise Sınavlarında Kesin Başarı İçin"

Subject *  
Email *  
Nick Name * Rate    
 Confirm Image  Refresh
 
Add Comment