Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2019 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 2019 2020 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Halkla İlişkiler ve Tanıtım YKS Taban Puanları, 2019 üniversite adayları için 2018 yerleştirme sonuçlarına göre: Halkla İlişkiler ve Tanıtım YKS Taban Puanları aşağıdaki tabloda yer alıyor. Tabloda üniversite türlerine (devlet/vakıf), kontenjanlara, burs ve ücret durumlarına ve taban puanlara ilişkin bilgi bulabilirsiniz.Halkla İlişkiler ve Tanıtım 2016 2017 2018 ve 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması için tıklayın!Ankara Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü

“İletişim çağı” olarak adlandırılan günümüzde, halkla ilişkiler geleceğin mesleği olarak görülmektedir. Bütün dünyada iletişim becerileri yüksek, iletişim teknolojilerini etkin bir biçimde kullanan, içinde bulunduğumuz dönemi iyi analiz edebilen ve bu yönde iletişim stratejileri oluşturabilen çalışanlara/insanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümü, yetişmiş işgücü sağlamak ve halkla ilişkiler alanını geliştirmek üzere araştırmalar yapmak amacıyla kurulmuştur.

Bölüm, gelişen iletişim ortamında önem kazanan halkla ilişkiler, tanıtım, reklamcılık, kamuoyu araştırmaları konularında verdiği eğitimle bu alanlara katkıda bulunmaktadır. Lisans programında sosyal bilimler formasyonu kazandırmaya yönelik derslerin ardından genel olarak iletişim alanına dair dersler yer almaktadır. Bu dersleri tamamlayan öğrenciler üçüncü yıldan itibaren halkla ilişkiler planlama ve uygulamaları, örgüt kuramları, reklam tasarımı ve uygulamaları ve Türkiye’nin tanıtımı gibi konularda uzmanlaşan, kendi ilgi alanlarına yönelik dersler seçebilmektedir.

Öğrencilerin kendilerini alanlarında geliştirebilmeleri için fakülte bünyesinde radyo, reklam, film ve fotoğraf atölyeleri bulunmaktadır. Öğrenciler bu atölyelerde uyguladıkları projeler ve yaptıkları çalışmalarla hem mesleklerinin uygulama alanına yönelik deneyimler kazanmakta hem de iş hayatına hazırlanmaktadır.

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünün dört yıllık lisans eğitimine ek olarak, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesindeki Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı aracılığıyla lisansüstü programları da bulunmaktadır.

Çalışma alanları ve iş imkanları

Halkla İlişkiler ve Tanıtım mezunları devlet kurumları ile özel sektöre bağlı işletmelerin  iletişim, basın ve halkla ilişkiler birimlerinde ve halkla ilişkiler ajanslarında çalışma olanağına sahip olmaktadır. Bölümün kamuya ait başlıca iş olanaklarını üniversiteler oluşturmaktadır. KPSS ile diğer çeşitli kurumlara atanan mezunlar olmakla birlikte, bölüm mezunlarının ekserisi KPSS puanı ile üniversitelere yerleşmektedir. Her ne kadar devlete atanmak mümkün olsa da, bölümden mezun olan kişi sayısı çok fazla, verilen kontenjanların da çok az olmasından dolayı mezunlar daha çok özel sektörde faaliyet göstermektedir. Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünün başlıca iş imkanları ve çalışma alanları şunlardır: -Devlet Personel Başkanlığı -Belediye Başkanlıkları -Milli eğitim Bakanlığı -Hastaneler -Üniversiteler -Diğer devlet kurumları -Özel firmalar -Fabrikalar vb.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!

Açık Lise Yazı ve Haberler

Doğru soru sormak, doğru cevaplara ulaşmanın ilk koşuludur. Yorum yazın, soru sorun, cevaplayalım.


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın